Obsah
Balvan - Zlaťák
ZLAŤÁK – MENHIR – BALVAN (Jaro 2003)
V rokli u obce Železná byl nalezen velký křemencový balvan, který tam byl shozen kolem 80. let minulého století. Dlouhá léta ležel na poli a překážel v orbě.
Na kámen se postupně sypal různý odpad ,a proto musel být nejdříve odbagrován a poté vyčištěn, než mohl být vytažen ze svého zajetí.
Dne 4. prosince 2008 se náš balvan poprvé vydává na cestu. Je tažen buldozerem po staré cestě k obci, musí také překonat jízdu přes místní Zlatý potok.
Tuto cestu menhir statečně překonával až do přejezdu Zlatým potokem, kde padá do vody. Proč asi ? Chce dostat své jméno, jméno od pokřtěné vody ve Zlatém potoce? Ano, všichni souhlasí, bude se jmenovat ZLAŤÁK. Opět musí být naložen a pokračovat ve své složité cestě za místem, kde bude majetně stát a vzhlížet do okolní krajiny.
Je 30. dubna 2009, přichází místní občané, přijíždí traktor a za ním jeřáb. Je to den, kdy menhir, čtyřboký komolý jehlan, základna 140 x
Poděkování za spolupráci a finanční podporu náleží :
finanční pomoc : Helena Bučilová, Antonín Bučil, Jiří Krátký, Zdeněk Večírek, Václav Durek, Aleš Hausmann, Jaroslav Kujan, Milan Štigler, Zdeněk Chabr, Pavel Nasse, Milan Zahradník, Bohumil Chramosta, Jan Městecký ml., Míra Kříž.
spolupráce : Láďa a Vašek Šulík – kopáčské práce, p. Blahout – bagr, p. Městecký se synem – buldozer, p. Leity – poradce.
starostce Libořic a Železné: za finanční pomoc, za pochopení a podporu akce.
Pro zajímavost – v blízkosti původního místa kamene byl v roce 1902 nalezen bronzový poklad - 14 seker kultury mohylové.
V okolí se vyskytují četné nálezy pravěkých artefaktů, převážně keramické střepy z období neolitu až neolitu, z doby halštatské. Asi 700m severně od nálezu kamene se nachází halštatské hradiště.
Dnes jsou některé nálezy uloženy v muzeu ve Vídni, Praze, Žatci a Chomutově.
Poslední aktualizace: 27. 2. 2015 17:24